Yapay Görme Nedir?

Yapay görme sistemleri, insan gözü ile yapılan kalite kontrol işlemlerini kamera ve ilgili yazılımlar ile gerçekleştiren sistemlerdir. ERAVİS, yapay görme teknolojileri alanında endüstriyel sistem çözümleri sunmaktadır.

 

Var-Yok Kontrolü

Var-Yok kontrol (presence check) yapay görme sistemlerinin en yaygın olarak kullanıldığı alandır. Özellikle otomotiv sektöründe, kontrol masası uygulamalarında Poke-Yoke olarak kullanılır.

 

Var-Yok uygulama örneklerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Pozisyon Kontrol

 

Pozisyon kontrol (presence check) endüstrinin kalite kontrol problemlerinde farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Otomotiv sektöründe, kontrol masası uygulamalarında kullanıldığı gibi, hızlı tüketim sektöründe etiket basımının doğru açıda yapılıp yapılmadığını denetleme sistemi olarak kullanılabilmektedir.

Pozisyon kontrol uygulama örneklerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

 

Boyut Ölçüm

Boyut ölçüm uygulamaları, üretimi yapılan bir parçanın boyutsal olarak doğru toleranslarda üretilip üretilmediğini kontrol etmek adına kullanılmaktadır. En, boy, iç çap, dış çap, et kalınlığı, dairesellik, yay uzunluğu, delikler arası mesafe, deliklerin belirli referansa uzaklığı gibi ölçümler yapılabilmektedir. Bu ölçümlerin yanında, çapak-oyuk tespitleri de yapılabilmektedir.

Boyutsal ölçüm uygulama örneklerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

 

Yüzey Kontrol

Yüzey kontrol uygulamalarının; yüzeydeki kirlilik tespiti, yırtık kontrolü, kaynak kontrolü, toz tespiti ve bozuk yüzey kontrolü gibi uygulama alanları mevcuttur. 

Yüzey kontrol uygulama örneklerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

 

Optik Karakter Okuma (OCR)

Optik Karakter Tanıma (Optical Character Recognition: OCR) kameradan alınan görüntüdeki rakam ve harf gibi karakterlerin yazılım vasıtasıyla otomatik olarak okunup kullanıcıya sunulmasıdır. Günümüzde en çok trafik alanında plaka tanıma sistemlerinde kullanılmakta olan bu sistemler, endüstride de hızla yaygınlaşmaktadır. 

Matrox Görüntü İşleme yazılımı, pozisyon bağımsız olarak karakterlerin okunmasını yüksek başarı yüzdeleriyle sağlamaktadır. Basler endüstriyel kameralar ve doğru ışıkla birlikte parlak metal yüzeylerde bile başarılı okumalar gerçekleştirilebilmektedir.

OCR uygulama örneklerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

GSM:    +90 555 847 97 97

Email:   info@eravis.com.tr

  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon